חיפוש

מצוות תפילין

 

מצוות תפילין - קשר יומי עם אלוקים

 

השימוש בתפילין מרענן את הקשר שלך עם הבורא מדי יום, ומבטא את המחויבות שלך כלפיו.

 

>>לקניית תפילין<< 

 

 5 דקות ביום, זה כל מה שאתה צריך כדי  לקיים את מצוות הנחת תפילין.

 

 

אלו דקות מעטות שבכוחן לשנות את כל 24 שעות היממה. התפילין הן 'ערוץ התקשורת' הישיר שלך לבורא עולם, וביטוי לאמונתך בו. השימוש בתפילין מרענן את הקשר שלך עם הבורא מדי יום, ומבטא את המחויבות שלך כלפיו.

 

 

תפילין הן חפצי קודש שעונדים על הזרוע ועל הראש תוך כדי נשיאת תפילה. שתי קופסאות עור שחורות, שבתוכן מוטמנות מגילות קלף קטנות ובהן טקסטים מהתורה שעוסקים באמונה בבורא, במופעיו בעולם ובסיפור הניסי של יציאת מצרים.

הנחת התפילין נותנת לתכנים אלו ביטוי מעשי: כאשר אדם מניח תפילין הוא מרכז את מחשבותיו בצייתנות לבורא, ומביע נכונות נפשית למלא את כל מחויבויותיו אליו.

 

'שכבת הגנה' רוחנית

 

התפילין הן אחת המצוות שעליהן נאמר כי הן שקולות כנגד התורה כולה, בנוסף, זו גם אחת משלוש המצוות, לצד ברית מילה ושבת, המהוות אות לקשר של העם היהודי עם האלוקים.

 

 

לתפילין מיוחסת סגולה לחיזוק החוסן הלאומי והרתעת אויבינו מלהרע לנו. חז"ל פירשו את הפסוק (דברים כח, י): "וְרָאּו כָל עַמֵי הָאָרֶץ כִי שֵם ה' נִקְרָא עָלֶיָך וְיָרְאּו מִמֶךּ" שהכוונה היא לתפילין של ראש. ברוח זו, ערב מלחמת ששת הימים יזם הרבי מליובאוויטש קמפיין נרחב להעלאת המודעות למצוות תפילין.

 

מאז חסידי חב"ד מעניקים שירותי הנחת תפילין התנדבותיים לעוברים ושבים במרחב הציבורי ובמקומות מרכזיים

 

בקיום מצוות תפילין הופכים את החומר לקודש

 

התפילין עשויות מחומרי גלם בסיסיים וטבעיים: רצועות הקשירה והקופסאות המכונות 'בתי תפילין' עשויות מעור של בהמה כשרה, ואילו הפרשיות נכתבות באמצעות קולמוס ודיו על גבי קלף, ואז נכרכות בשערה של עגל ומוכנסות לקופסאות העור.

 

 

מה, אם כן, הופך אותם לתשמישי קדושה? סודן של התפילין הוא באור הרוחני שהן נושאות. ברגע שהבורא מצווה לבצע פעולה מסוימת ברכיבים פיזיים, כמו להשתמש בקלף ובדיו ולהפוך אותם לתפילין או למזוזות, הללו נטענים בקדושתו של הבורא. מופקע מהם המעמד הסתמי של חומרי גלם ניטראליים, ומעתה, בקיום מצוות תפילין הם מזוהים כחפצים המייצגים את אלוקים. לכן אנו מתייחסים אליהם בכבוד ומעניקים להם יחס ראוי.

 

 

מספר כללים להנחת תפילין

 

  • מניחים את התפילין ביום ולא בלילה, בימי חול ולא בימי שבת וחג.

 

  • כשמהדקים את התפילין לזרוע מברכים: "בָרּוְך אַתָה אֲ-דֹנָי אֱ-ֹלהֵינּו מֶלֶך הָעֹולָם, אֲשֶר קִדְשָנּו בְמִצְוֹתָיו וְצִוָנּו לְהָנִיחַ תְפִלִין". יש לשמור על ריכוז עד לענידת התפילין של ראש. אם אירעה הסחת דעת בין הפעולות יש לברך אחר הנחת התפילין של ראש: "בָרּוְך אַתָה אֲ-דֹנָי אֱ-ֹלהֵינּו מֶלֶך הָעֹולָם אֲשֶר קִדְשָנּו בְמִצְוֹתָיו וְצִוָנּו עַל מִצְוַת תְפִילִין". אם אין מתפללים תפילת שחרית מלאה, יש לקרוא לפחות את פסוקי שמע ישראל:

 

 שְׁמַע יִשְׂרָאֵל, אֲ-דנָֹי אֱ-לֹהֵינוּ, אֲ-דנָֹי אֶחָד:

בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֶד:

ואְָהַבתְָּ אֵת אֲ-דנָֹי אֱ-לֹהֶיךָ, בְּכָל לְבָבְךָ, וּבְכָל נַפְשְׁךָ, וּבְכָל מְאדֶֹךָ: וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנכִֹי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ: וְשִׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ וְדִבַּרְתָּ בָּם, בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ, וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ, וּבְשָׁכְבְּךָ, וּבְקוּמֶךָ: וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ, וְהָיוּ לְטטָֹפתֹ בֵּין עֵינֶיךָ: וּכְתַבְתָּם עַל מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ, וּבִשְׁעָרֶיךָ:

והְָיָה אִם שָׁמעַֹ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי אֲשֶׁר אָנכִֹי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם, לְאַהֲבָה אֶת אֲ-דנָֹי אֱ-לֹהֵיכֶם וּלְעָבְדוֹ, בְּכָל לְבַבְכֶם וּבְכָל נַפְשְׁכֶם: וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ יוֹרֶה וּמַלְקוֹשׁ, וְאָסַפְתָּ דְגָנֶךָ וְתִירשְֹׁךָ וְיִצְהָרֶךָ: וְנָתַתִּי עֵשֶׂב בְּשָׂדְךָ לִבְהֶמְתֶּךָ, וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ: הִשָּׁמְרוּ לָכֶם פֶּן יִפְתֶּה לְבַבְכֶם, וְסַרְתֶּם וַעֲבַדְתֶּם אֱלֹהִים אֲחֵרִים וְהִשְׁתַּחֲוִיתֶם לָהֶם: וְחָרָה אַף אֲ-דנָֹי בָּכֶם וְעָצַר אֶת הַשָּׁמַיִם וְלֹא יִהְיֶה מָטָר וְהָאֲדָמָה לֹא תִתֵּן אֶת יְבוּלָהּ, וַאֲבַדְתֶּם מְהֵרָה מֵעַל הָאָרֶץ הַטּבָֹה אֲשֶׁר אֲ-דנָֹי נתֵֹן לָכֶם: וְשַׂמְתֶּם אֶת דְּבָרַי אֵלֶּה עַל לְבַבְכֶם וְעַל נַפְשְׁכֶם, וּקְשַׁרְתֶּם אתָֹם לְאוֹת עַל יֶדְכֶם וְהָיוּ לְטוֹטָפתֹ בֵּין עֵינֵיכֶם: וְלִמַּדְתֶּם אתָֹם אֶת בְּנֵיכֶם לְדַבֵּר בָּם, בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ: וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ: לְמַעַן יִרְבּוּ יְמֵיכֶם וִימֵי בְנֵיכֶם עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע אֲ-דנָֹי לַאֲבתֵֹיכֶם לָתֵת לָהֶם, כִּימֵי הַשָּׁמַיִם עַל הָאָרֶץ:

וַיּאמֶר אֲ-דנָֹי אֶל משֶֹׁה לֵּאמרֹ: דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם וְעָשׂוּ לָהֶם צִיצִת עַל כַּנְפֵי בִגְדֵיהֶם לְדרֹתָֹם, וְנָתְנוּ עַל צִיצִת הַכָּנָף פְּתִיל תְּכֵלֶת: וְהָיָה לָכֶם לְצִיצִת וּרְאִיתֶם אתֹוֹ, וּזְכַרְתֶּם אֶת כָּל מִצְוֹת אֲ-דנָֹי וַעֲשִׂיתֶם אתָֹם, וְלֹא תָתוּרוּ אַחֲרֵי לְבַבְכֶם וְאַחֲרֵי עֵינֵיכֶם אֲשֶׁר אַתֶּם זנִֹים אַחֲרֵיהֶם: לְמַעַן תִּזְכְּרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֶת כָּל מִצְוֹתָי, וִהְיִיתֶם קְדשִֹׁים לֵאלֹהֵיכֶם: אֲנִי אֲ-דנָֹי אֱלֹהֵיכֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֶתְכֶם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לִהְיוֹת לָכֶם לֵאלֹהִים, אֲנִי אֲ-דנָֹי אֱלֹהֵיכֶם אֲנִי אֲ-דנָֹי אֱ-לֹהֵיכֶם: (אֱמֶת:)

 

  • באופן עקרוני ניתן להניח תפילין במשך כל היום, עד לשקיעת השמש, אך עדיף להניחן בבוקר, בתפילת שחרית.

 

  • מקום הנחת התפילין של יד: על שריר הקיבורת, כשה'תפילה' פונות לעבר הלב. את ה'תפילה' של ראש יש למקֵם בחלק העליון של עצם המצח ובין העיניים. יש לוודא שה'תפילה' יציבה ולא נוטה לצדדים, וכן שאינה נשמטת אל מתחת לקו השיער.

 

 

  • קיימים מנהגים שונים לגבי ליפוף הרצועה על היד. המשותף פעמים סביב הזרוע ושלוש לכולם: יש לכרוך את הרצועה 7 פעמים סביב האצבע האמצעית, ולסיים בקשר לכף-היד.

 

 

  • סדר ההנחה הינו ביטוי מרומז לעיקרון היהודי החשוב של 'נעשה ונשמע'. קודם מניחים על היד, המסמלת את העשייה, וכורכים את הרצועה עד לפרק כף-היד. לאחר מכן מניחים על הראש, המסמל את ההבנה השכלית, ולאחר מכן מסיימים את כריכת הרצועה של יד.

 

 

  • התפילין טעונות קדושה רבה והנחתן דורשת אחריות ורצינות. לכן, בניגוד למצוות אחרות שאליהן מחנכים ילדים מגיל צעיר, הנחת התפילין נעשית מגיל 13 בלבד. לכן הפכו התפילין לאחד מסמלי הכניסה לעול מצוות. מומלץ לתרגל את הנחתן זמן מה קודם בר-המצווה, ללא ברכה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סינונים
מיין לפי
display